Tko je sve dužan u postupku ovrhe dati podatke o dužniku?

Radi pravednog i pravičnog sudskog postupka, određene državne institucije dužne su dostaviti sudu tražene podatke o dužniku u postupku ovrhe. Ovršni zakon propisuje koje točno podatke institucija mora dostaviti sudu u roku od osam dana od podnošenja zahtjeva.
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje
HZMO pruža podatke o tome je li netko njihov osiguranik i po kojoj osnovi – je li u radnom odnosu i kod koga, ima li samostalnu profesionalnu djelatnost, obrt ili samostalnu djelatnost poljoprivrede. Uvidom u evidenciju ova ustanova omogućuje i podatke o tome prima li dužnik mirovinu, naknadu za invaliditet ili neku drugu vrstu naknade.
Ministarstvo unutarnjih poslova
MUP sudu omogućuje uvid u to je li dužnik vlasnik vozila u evidenciji o registriranim i označenim vozilima, o kojoj vrsti, marki, tipu, modelu, godini proizvodnje i registarskom broju vozila je riječ te postoji li teret na tom vozilu. Također, MUP je dužan dati podatke o imenu, prezimenu, datumu rođenja i broju osobne iskaznice dužnika.
Središnje klirinško depozitarno društvo
SKDD je središnji registar vrijednosnih papira te oni ili druge za to ovlaštene osobe sudu moraju pružiti podatke o vrijednosnicama, nematerijaliziranim vrijednosnim papirima, dionicama, obveznicama, blagajničkim i komercijalnim zapisima, certifikatima o depozitu i drugim vrijednosnim papirima koji se tiču dužnika.
Lučka kapetanija
Ako je dužnik vlasnik broda, jahte ili drugog plutajućeg objekta, nepomičnog odobalnog objekta, brodice ili takvih objekata u gradnji, na traženje suda Lučka kapetanija mora pružiti te informacije.
Katastar
Tijelo nadležno za katastarsku evidenciju dužno je dati ispis posjedovnih listova dužnika.
Poslodavac
Poslodavac je na traženje suda dužan dati podatak o tome na koji način isplaćuje plaću ili druga stalna novčana primanja dužniku.
Ministarstvo financija
Porezna uprava pri Ministarstvu financija sudu omogućuje uvid u obračun poreza, prireza i doprinosa, uključujući doprinos za individualiziranu kapitalnu štednju koji se tiču dužnika.
U postupku ovrhe zakonodavac želi zaštititi i prava ovrhovoditelja, pa je u tu svrhu odredio tko je sudu dužan dati podatke o dužniku.
Podatke moraju dati: Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, MUP, Središnje klirinško depozitarno društvo, Lučka kapetanija, katastar, poslodavac i Ministarstvo financija
Najnovije
Kategorije
- Aktualno (5)
- Bez duga (7)
- Moj budžet (14)
- O novcu (14)