Kod uzimanja zajma treba obavezno obratiti pozornost na ovih pet stvari
Životne situacije često nas dovedu do potrebe za dodatnim novčanim sredstvima. Kada se to dogodi iznenadno građani se odlučuju i na tzv. brze pozajmice. Na što treba pripaziti kod takvog zajma?
Upravo zbog svoje brzine i (online) dostupnosti gotovo svima, pozajmice građanima omogućavaju jednostavan dolazak do novca, a s obzirom na to da je riječ o manjim iznosima, potrošači ne moraju prolaziti stroge i dugačke provjere kao pri uzimanju kredita.
Zato ni ne čudi značajan rast pozajmica, koje su tijekom posljednjih deset -petnaest godina, mnogima postale prihvatljiva alternativa bankovnim kreditima.
Gotovo da nema hrvatskog grada ili mjesta u kojemu nisu stupovi i oglasne ploče oblijepljene oglasima za pozajmice, vrlo često usmjerenih prema umirovljenicima. Krediti sa stupova, kako ih ljudi zovu, već su godinama prisutni kod nas, ali s njima valja biti iznimno oprezan.
A i internet je prepun takvih “brzih zajmova“ za koje, kako se često ističe u tim oglasima, “ne treba uopće otići u banku“.
Evo na što treba obratiti pozornost prije odluke o uzimanju takvog zajma:
1. Analizirati kamatne stope i naknade koje treba platiti
Nebankovni zajmovi često dolaze s višim kamatama i naknadama u usporedbi s tradicionalnim bankovnim zajmovima. Prije prihvaćanja zajma treba biti svjestan ugovorene kamatne stope, kao i kamate koja će se naplatiti, ali i dodatnih naknada koje će korisnik morati podmiriti.
2. Provjeriti uvjete zajma
Pozajmice mogu imati različite uvjete od bankovnih zajmova, uključujući kraća razdoblja otplate i drugačije rasporede plaćanja. Treba obavezno detaljno analizirati uvjete zajma i raspored otplate kako bi potencijalni korisnik bio siguran da te uvjete može i ispuniti.
3. Tko je zajmodavac
Treba provjeriti tko stoji iza oglasa za zajam, odnosno od koga bi se pozajmio novac. Postoji, naime, mogućnost da se iza takve ponude krije obična prevara. Potvrđuje to i slučaj Vinkovčanina koji je nakon traženja pozajmice prijavio prevaru. Nepoznati zajmodavac obećao je Vinkovčaninu da će mu posuditi 10.000 eura ako mu ovaj kupi “paysafe“ bonove u ukupnoj vrijednosti 200 eura. Čovjeku je hitno trebao novac, pa je kupio bonove i poslao ih e-mailom. Nakon toga više nije bilo kontakta s osobom koja mu je obećala posuditi novac. Kome je poslao bonove, kako se ta osoba zove, odakle je i druge podatke – Vinkovčanin nije znao. Sumnjive reklame i dopisivanja s bezimenim zajmodavcima obično kriju prevaru.
4. Kakvi su zahtjevi kolaterala
Neki nebankarski zajmovi mogu zahtijevati kolateral, odnosno vrstu jamstva kao što je automobil, kuća ili neka druga imovina za osiguranje zajma. Treba provjeriti je li za dobivanje zajma potreban kolateral, o kojem se kolateralu radi i koje su posljedice ako se zajam ne može otplatiti. Ako kolateral postoji, a zajmodavac ga ne istakne bez inicijative zajmoprimca treba dodatno pojačati oprez.
5. Može li zajmoprimac ispuniti kriterije za dobivanje zajma
Zajmodavci koji nisu banke mogu imati različite kriterije prihvatljivosti u usporedbi s tradicionalnim bankama. Neki mogu zahtijevati određenu razinu prihoda osobe koja želi uzeti zajam, dok drugi mogu imati fleksibilnije zahtjeve. Ako zajmodavac kaže da nema kriterija, to je još jedan znak za veći oprez zbog moguće prevare.
Prije uzimanja zajma od zajmodavaca koji nisu banke treba obavezno:
Analizirati kamatne stope i naknade koje treba platiti
Provjeriti uvjete zajma
Istražiti tko je zajmodavac
Utvrditi zahtjeve kolaterala
Utvrditi može li zajmoprimac ispuniti kriterije za dobivanje zajma
Najnovije
Kategorije
- Aktualno (6)
- Bez duga (4)
- Moj budžet (6)
- O novcu (9)