Korisni savjeti: Kako zimi smanjiti troškove grijanja?
Troškovi grijanja i povećani računi za električnu energiju zimi značajno utječu na iznos režija, a tako i na ukupni budget. No, i u tom dijelu mogu se donekle smanjiti troškovi.
Najveća svjetska baza podataka (Numbeo) koja uspoređuje životne troškove stanovnika različitih zemalja, navodi kako je u Hrvatskoj za četveročlanu obitelj bez troška stanovanja potrebno oko 2.600 eura na mjesec. U zimskim mjesecima trošak je još veći jer uključuje i povećane troškove grijanja bez obzira na vrstu energenta.
Da biste umanjili zimske troškove, valja pametno raspolagati energijom i primijeniti savjete i trikove stručnjaka.
Kako smanjiti troškove grijanja?
Često se posebno u stanovima sa tzv. centralnim grijanjem (posebno grijanim “na toplanu”) teško može izračunati ušteda pojedinačnog kućanstva pa se stanari takvih stanova često i zimi lagano oblače. No, osim što za ljudski organizam nije dobro boraviti u pretoplim prostorijama, bilo bi mudro laganu odjeću i kratke rukave usred zime zamjeniti primjerenom odjećom i tako uz malu promjenu odjevanja, značajno uštedjeti. Takva prilagodba odjevanja pomoći će da vam bude ugodnije kada smanjite grijanje za koji stupanj. Temperaturu u stanu ili kući održavajte između 18 i 21 stupnja Celzija. Stručnjaci kažu da je to idealna temperatura, a vrijedi znati i da smanjenje temperature grijanja za samo jedan stupanj Celzijev može pridonijeti uštedi od 5 posto na godišnjoj razini. Noćne temperature ne bi trebale prelaziti 18 stupnjeva Celzijevih. Ako izlazite iz doma i na poslu ste veći dio dana tada nema smisla ostaviti grijanje na istoj temperaturi na kojoj boravite u kući. Umjesto toga grijanje ostavite na minimalnom održavanju. Isto vrijedi i za djecu kada su u školi, poučite ih kako štedjeti na grijanju.
Pažjivo i s potrošnjom struje
Zimi pojedinci troše više struje jer češće uključuju pećnicu, sušilicu za odjeću ili se pak griju na struju. Način izbjegavanja visokih troškova uključuje pametan odabir uređaja koji štede energiju. Birajte uređaje viših energetskih razreda. Ne koristite perilicu rublja ni sušilicu za nekoliko “krpica”, nego tek kad ste je optimalno napunili. Također, pripazite na tarifu koja se mijenja dvaput na godinu. Ako imate dvotarifno brojilo, velike potrošače poput perilica i drugih takvih uređaja koristite noću. Tijekom ljetne tarife električna energija je skuplja od 8 do 22 sata, a tijekom zimske tarife skuplja je od 7 do 21 sat.
Redovito održavajte uređaje za grijanje
Redovito servisiranje, čišćenje i održavanje svih uređaja, a osobito stručna provjera bojlera i drugih uređaja za grijanje omogućuju sigurnost pri korištenju kao i njihovu energetsku učinkovitost.
Toplinska izolacija je vrlo bitna – razmislite o troškovima i kod kupnje nekretnine
Kvalitetna toplinska izolacija doma smanjuje potrebu grijanja zimi, odnosno hlađenja ljeti. Krov, pročelje te vrata i prozori igraju odlučujuću ulogu, bez obzira živite li su stanu ili u kući. Također, položaj stana vrlo je važan za količinu utrošene energije. Ako vam je stan u sredini zgrade, troškovi su niži nego u stanovima koji se nalaze na vrhu zgrada, iznad prolaza ili na rubu zgrada kao i iznad podruma.
Kako smanjiti troškove grijanja?
– Stan zagrijavajte na 18 – 21 stupanj Celzija danju, a noću može i niže.
– Pazite kako trošite struju, koristite jeftiniju tarifu i štedljivije uređaje.
– Redovito servisirajte uređaje za grijanje.
Najnovije
- Kako razlika između potreba i želja može utjecati na financije?
- Korisni savjeti: Kako zimi smanjiti troškove grijanja?
- Jamac, sudužnik ili založni dužnik – odgovorne uloge kod dobivanja kredita
- Što je moratorij, privremena odgoda otplate kreditne obaveze?
- Mislite da se ne može? Savjeti kako uštedjeti s malom plaćom
Kategorije
- Aktualno (6)
- Bez duga (4)
- Moj budžet (10)
- O novcu (11)