Mislite da se ne može? Savjeti kako uštedjeti s malom plaćom

planiranje

Uz visoke prihode lakše je odvajati novac za štednju, no da biste to uspjeli s malom plaćom, morate biti vješti u planiranju. Također, valja osmisliti strategiju zbog koje neće doći do neravnoteže, ali i preispitati ciljeve. Ako imate malu plaću, vrlo vjerojatno od tih prihoda nećete moći uštedjeti novac za kupnju novog automobila ili stana u kraćem roku. No, na duži rok uz izvediv plan, čvrstu volju i disciplinu – i to je moguće. 

Procijenite situaciju

Za početak, izračunajte sve prihode i rashode koje imate tijekom mjeseca. To će vam dati jasniju sliku o vašim mogućnostima, ali i navikama na koje možete utjecati kako biste uštedjeli novac.

Postavite ciljeve i odredite rokove

Zašto štedite? U svakom je slučaju važno imati nešto novca za hitne situacije i to bi trebao biti prioritet. Financijski stručnjaci ističu da bi to trebao biti iznos najmanje jedne plaće. Ako ste to uspješno pripremili, možete razmišljati o drugim ciljevima. Želite li novi mobitel, automobil ili dizajnerski komad odjeće? S malom plaćom valja dobro isplanirati kako doći do toga. Ciljevi mogu biti kratkoročni, srednjeg roka ili pak dugoročni. Kratkoročni se odnose na razdoblje od nekoliko dana ili tjedana, srednjoročni na period od nekoliko mjeseci, dok su dugoročni oni koji se odnose na godinu dana ili više. Nakon što ste procijenili svoju financijsku situaciju, odredili cilj za koji štedite, postavite i vremenski okvir za postizanje cilja.

Napravite trajni nalog

S obzirom na cilj i vremenski okvir, izračunajte koliko vam je vremena potrebno za štednju za određenu namjenu. Mjesečni iznos možete izdvajati samostalno, ili pak otvoriti poseban račun i trajni nalog u banci. Za one kojima nedostaje discipline, automatiziranje štednje možda je najbolje rješenje. Tako ćete prikupiti potreban novac bez straha od nenamjenskog trošenja, a istekom razdoblja štednje imat ćete na raspolaganju određen iznos za potrošnju ili ušteđevinu. 

Pametno s karticama

Plaćajući karticama teže je pratiti potrošnju jer pojedinac nema isti osjećaj kao kad plaća papirnatim novcem. Sam osjećaj “odvajanja” od novca je slabiji i ponekad se zato lakše odlučimo za plaćanje proizvoda višeg iznosa kada uza sebe imamo kartice. U konačnici, možemo potrošiti više nego u tom trenutku imamo u svom novčaniku ili više nego što smo prvotno pri polasku u kupnju planirali. Upravo zato, važno je pažljivo donositi odluke o kupnji na kartice. Kako ne biste posegnuli za iznosom većim od planiranog, u trgovinu je dobro ponijeti popis za kupnju kojeg ćete se pridržavati neovisno o načinu plaćanja ili gotovinu koja je dovoljna za plaćanje stvari na popisu. Plaćanjem na rate možete odgoditi dio troškova, no pritom je također bitno imati na umu iznos koji ste “rezervirali” za buduća plaćanja rata i daljnje troškove planirati u skladu s time.

 

Dodatni izvor prihoda

Uz malu plaću teško je postići velike i značajne uštede. S obzirom na rastuće životne troškove, ne bi bilo naodmet razmisliti o dodatnom izvoru prihoda. To može biti hobi koji ćete unovčiti, najam nekretnine ili dodatni posao kojim ćete upotpuniti kućni budžet. 

Kupujte stvari koje trebate, izbjegavajte ono što vam ne treba

Popusti, laskave reklame i atraktivni proizvodi lako nas mogu zainteresirati i potaknuti na neplaniranu kupnju. Naiđete li na takve artikle, ostavite si vremena da procesuirate ideju kupnje i procijenite treba li vam zaista taj proizvod. Ponekad je dobro napraviti mali odmak – obaviti nešto nevezano uz kupnju ili pričekati do sutra kako biste vidjeli je li želja za kupnjom još uvijek prisutna. Tada ćete, hladnije glave, lakše donijeti racionalnu odluku o kupnji ili odustajanju od kupnje.

Kako uštedjeti s malom plaćom?
– Napravite provediv plan, odredite dostižne ciljeve i postavite realne rokove.
– Napravite trajni nalog na štednju
– Smanjite troškove ili nađite dodatni izvor prihoda.