Dobro je znati: Isplati li se dječja štednja

Iako su danas kamate za sve vrste štednje u bankama vrlo niske, valja dobro promisliti o razlozima i ciljevima otvaranja dječje štednje. Dječja štednja definitivno ima prednosti koje treba uzeti u obzir.
Postoji uzrečica: “Malo dijete – mala briga, veliko dijete – velika briga”. Kako djeca odrastaju, i njihove potrebe postaju sve veće te prerastaju one osnovne poput odjeće ili aktivnosti. Teško je predvidjeti u kojem smjeru će ići profesionalni razvoj djeteta. No, na pragu punoljetnosti uvijek je dobro imati novac koji će poslužiti kao vjetar u leđa na odabranom putu. Za nekoga će to možda biti odskočna daska prema željenom studiju. Za nekog drugog automobil ili pak početni kapital za otvaranje vlastitog obrta.
Čemu sve služi dječja štednja?
Dječja štednja služi upravo tome da slične želje što lakše postanu stvarnost. Dječja štednja zapravo je bankovna usluga koju nudi većina banaka. Riječ je o računu otvorenom na ime djeteta i zakon se pobrinuo da raznim mehanizmima zaštiti sredstva na tom računu.
Taj je novac djetetova imovina kojom ono može slobodno raspolagati s navršenih 18 godina, a prema Obiteljskom zakonu obveza je roditelja ili skrbnika upravljati tom imovinom. Ipak, ne mogu to činiti po svojoj volji, nego su dužni sredstva koristiti isključivo za potrebe djeteta. Roditelji mogu, u razdoblju od jednog mjeseca, raspolagati sredstvima maloljetnika u iznosu koji ne prelazi1.327,23 eura bez odobrenje suda u izvanparničnom postupku. Iznosi koji prelaze iznos od =1.327,23 eura smatraju se vrjednijom imovinom te je za raspolaganje tim iznosima potrebna pisana Suglasnost, izdana
u posebnom dokumentu i ovjerena kod javnog bilježnika, drugog roditelja te odobrenje suda u izvanparničnom postupku.
Odobrenje suda u izvanparničnom postupku, roditelji mogu zatražiti u općinskom sudu nadležnom prema mjestu prebivališta djeteta.
Nadalje, važno je znati da i za dijete treba podnijeti poreznu prijavu ako je dohodak na štednom računu veći od neoporezivog minimuma. Banke nude različite kamatne stope na dječju štednju. Te se kamate pripisuju glavnici na kraju godine, pa valja usporediti uvjete i odabrati najbolje za dijete. Također, iako su nekad kamate na dječju štednju bile veće, to više nije prioritet te bi ciljeve i očekivanja od dječje štednje valjalo prilagoditi.
Osim što nudi fleksibilnost pri uplatama jer sami određujete svotu i dinamiku, dječja štednja način je kako tijekom godina prikupiti novac koji se neće trošiti na druge namjene. Na tom računu mogu se čuvati novčani darovi baka i djedova ili džeparac, a sve s ciljem da se do punoljetnosti prikupi neki značajniji iznos. Kamate neće pritom činiti veliku razliku niti bi na njih posebno trebalo računati te je dječja štednja prestala biti oblik ulaganja.
Učenje o upravljanju novcem
S druge strane, za malu djecu vlastiti štedni račun dobra je prilika za učenje o upravljanju novcem jer može raspolagati manjim iznosima u kontroliranim uvjetima. Kad je pak riječ o starijoj djeci, možda će željeti više samostalnosti u upravljanju vlastitim sredstvima. Djeca starija od 14 godina mogu biti dodatni korisnici na kreditnim karticama svojih roditelja. To će im pomoći u odgovornijem korištenju takvih bankovnih usluga i njihovom boljem razumijevanju.
Iz svega navedenoga, jasno je da dječja štednja nije investicijski plan koji će zahvaljujući prinosima udvostručiti ulog. No, ona je važna pomoć u planiranju budućnosti i dobar način za planiranu uštedu sredstava. Sloboda koju pojedinac stječe s punoljetnošću slađa je kad je podupire i novčani iznos, kakav god bio.
Što je dječja štednja?
To je naziv za oročenu štednju, a kod koje je vlasnik računa maloljetno dijete. Riječ je o računu otvorenom na ime djeteta, a odredbe Obiteljskog zakona imaju razne mehanizme koje štite novac na tom računu od nenamjenskog trošenja.
Najnovije
Kategorije
- Aktualno (5)
- Bez duga (7)
- Moj budžet (14)
- O novcu (14)