Kako razlika između potreba i želja može utjecati na financije?

razlika između potreba i želja

Kad je riječ o trošenju novca, stručnjaci kažu da nesklad između potreba i želja može dovesti do financijskih problema i veće razine zaduženosti pojedinca

U financijskom smislu, čovjek ponekad ne prepozanje razliku između vlastitih potreba i želja. S druge strane, nije tajna da emocije imaju snažan učinak na odluke o kupnji i trošenje novca, što ukoliko izmakne kontroli može rezultirati i prezaduženošću. Naravno, čovjek treba imati želje i težiti njihovom ispunjenju jer to donosi radost u život, no pri tom je važno biti svjestan vlastitih financijskih mogućnosti.

Koja je razlika između potreba i želja?

Razlika između želja i potreba u osnovi vrlo velika. Potreba je ono bez čega ne možemo (pre)živjeti i podrazumijeva više razina, dok je želja korak više i predstavlja težnju koja nije ključna za preživljavanje te se može odgoditi bez bojazni da će poremetiti život.

Kad to preslikamo na kućni budžet i financije koje su nam na raspolaganju, potreba predstavlja trošak režija i osnovne troškove stanovanja – hranu, higijenske potrepštine, odjeću… To je iznos koji ljudi svaki mjesec izdvajaju od plaće da bi imali krov nad glavom i pristup vodi, struji ili grijanju. Ujedno, to je minimum koji je potreban za život.

Slikovito rečeno, nutritivno bogati ručak je potreba, no prerasta u želju ako na tanjuru treba biti određena vrsta hrane s čokoladnom tortom na kraju objeda. Kada govorimo o planiranju vlastitog budgeta u obzir je potrebno uzeti potrebe i želje, te dio usmjeriti i u štednju.

Što kada želja postane prevelika?

U suvremenom potrošačkom društvu nerijetko se želja tumači kao potreba. Imate smartphone, ali treba vam najnoviji. Imate automobil, ali treba vam još brži sa snažnijim motorom. Imate predivnu odjeću, no potrebna vam je najnovija haljina. Uz dostupnost informacija i izloženost digitalnim porukama ponekad je teško razlučiti stvarne granice želja i potreba. Zato je dobro prije savake odluke o kupnji propitkivati sebe i utvrditi vlastite razloge za kupnju. Pitanja koji si pri tom možemo postaviti su: Trebam li ovo sada?, Mogu li si priuštiti ovu kupnju?, Kupujem li s vlastitim sredstavima ili se moram zadužiti?, …Rastuća želja rezultira ponekad nepromišljenom kupnjom i prekomjernom potrošnjom, što u konačnici može dovesti do prekomjernog zaduženja.  

Potreba i želja
Potreba je ono bez čega ne možemo (pre)živjeti, dok želja predstavlja težnju koja nije ključna za preživljavanje te se može odgoditi bez bojazni da će nam poremetiti život.