Planiranje i postavljanje financijskih ciljeva ključno je za financijsku neovisnost te pametno i kontrolirano trošenje novca. Neovisno o tome želite li si priuštiti novu mikrovalnu pećnicu ili putovanje u egzotičnu zemlju, sada ili za pet godina, radi se o trošku koji je potrebno isplanirati unaprijed. Financijski ciljevi mogu biti kratkoročni (mjesec dana), srednjoročni (nekoliko godina) i dugoročni (u sljedećih 10 godina), ali svaki od njih mora biti realističan i ostvariv u zadanom periodu.
Koja je razlika i kako pristupiti planiranju, saznajte u nastavku.
- Kratkoročni ciljevi su financijski ciljevi koje želite ispuniti sa sljedećom plaćom. Primjerice, imate li plaću od 5.000 kuna, izračunajte svoje fiksne mjesečne troškove (režije, stanarina, gorivo) i odredite koji je maksimalni iznos koji možete potrošiti. Za kratkoročne ciljeve važno je voditi mjesečnu tablicu troškova i odrediti više i manje nužne troškove. Ako trošite previše na stvari koje vam nisu nužne, smanjite nepotrebne troškove.
- Srednjoročni cilj može biti kupovina novog auta ili putovanje na drugi kontinent, nešto što želite realizirati u sljedećih nekoliko godina. Kod planiranja, svakako razmišljajte i o budućim planovima koji će iziskivati veću potrošnju: možda ćete biti kum ili kuma na vjenčanju, dijete vam navršava 18. godina ili planirate promijeniti posao. Srednjoročne ciljeve možete ostvariti štednjom: preispitajte troškove, odredite mjesečni iznos koji možete odvajati i počnite štedjeti na vrijeme, a smanjite potrošnju na stvari koje vam nisu prioritetne.
- Najčešći dugoročni ciljevi su podizanje kredita i kupovina nekretnine. Postavite si pitanje koliko mjesečno možete odvojiti za plaćanje kredita? Koje banke nude najbolju opciju isplate i kamatne stope? Nakon dizanja kredite, bitno je znati biti odgovorni dužnik – onaj koji će pravovremeno moći podmiriti svoje troškove.
Ispravno postavljeni i realni srednjoročni i dugoročni ciljevi ključni su za život bez dugova, a u tome vam može pomoći planiranje i redovito vođenje troškova. Njih možete zapisivati u rokovnik ili u mobitel, a ako se odlučite za potonje svakako pročitajte i Top 5 aplikacija za praćenje troškova.
Zapamtite, vi kontrolirate svoje financije, a ne one vas.